Procedury dotyczące pisanie prac

Promotorami i recenzentami prac dyplomowych mogą zostać pracownicy na­ukowo-dydaktyczni posiadający co najmniej stopień naukowy doktora. Promo­torami prac magisterskich mogą zostać samodzielni pracownicy naukowo- dydaktyczni oraz ci spośród pracowników niesamodzielnych, którzy mają sto­sowne upoważnienie Rady Wydziału. Recenzje prac dyplomowych (przez pro­motora i recenzenta) dokonuje się na specjalnie przygotowanych drukach.

Do głównych celów pracy dyplomowej należy wykazanie się przez jej autora:

  • znajomością ogólnej wiedzy z zakresu wybranego tematu (przegląd litra- tury przedmiotu);
  • znajomością stosownych do tematu metod badawczych (część metodolo­giczna);
  • umiejętnością praktycznego zastosowania wiedzy ogólnej i metod ba­dawczych (część empiryczna)

Proporcje między częścią literaturową, metodologiczną i empiryczną zależą od specyfiki wybranego tematu pracy.

Autor pracy dyplomowej powinien wykazać się opanowaniem warsztatu ba­dawczego. Do elementów tego warsztatu należą: właściwe sformułowanie celu badawczego (hipotezy) pracy; wywód ukierunkowany na realizacje celu ba­dawczego; poprawne wnioskowanie. Poszczególne zagadnienia pracy powinny być omawiane w logicznej sekwencji, z zastosowaniem syntezy i analizy. Pożą­dane jest przeprowadzenie i wykorzystanie własnych badań empirycznych.

Zaleca się wszechstronne wykorzystanie literatury, z preferencją dla pozycji zwartych (książki, monografie, artykuły z czasopism naukowych) i najnow­szych. Walorem pracy jest wykorzystanie literatury obcojęzycznej. W części empirycznej wskazane jest wykorzystanie urozmaiconych źródeł (np. statystyki, raporty, informatory, akty prawne). Źródła internetowe pełnią funkcję pomocni­czą.

Minimalnym warunkiem zaliczenia pierwszego semestru seminarium dyplomo­wego jest akceptacja przez promotora tematu pracy i rozbudowanego jej planu wraz z celem badawczym i głównymi pozycjami literatury.

Dodaj komentarz