DOKTORAT

Jak uzyskać doktorat – dwie drogi

Jednym z zasadniczych wymagań związanych uzyskaniem tytułu doktora jest posiadanie magisterium. Jeżeli jesteś już magistrem masz dwie drogi do wyboru:

  • studia III stopnia (doktoranckie),
  • doktorat z tak zwanej „wolnej stopy”.

Pierwsza droga

Aby uzyskać doktorat według pierwszej drogi, po uzyskaniu magisterium należy zdać egzamin wstępny i spełniać wymagania określone przez dany wydział/uczelnię. Po pozytywnej weryfikacji rozpoczyna się studia doktoranckie. W czasie trwania tych studiów bierze się udział w zajęciach określonych programem, samodzielnie prowadzi się ćwiczenia i uczestniczy w seminarium z promotorem. Po zakończeniu studiów Rada Wydziału na podstawie koncepcji pracy doktorskiej wyraża zgodę na otwarcie przewodu doktorskiego. Od tego czasu należy zdać trzy egzaminy: z dyscypliny podstawowej, dodatkowej, języka obcego nowożytnego. Po zdaniu tych egzaminów i ukończeniu pracy doktorskiej nadchodzi czas na publiczną obronę dysertacji (pracy). W obronie bierze udział Rada Wydziału, promotor oraz co najmniej dwóch recenzentów (specjalistów z danej dziedziny).

Druga droga

Drugą drogą jest doktorat z tak zwanej „wolnej stopy”. Po uzyskaniu magisterium należy znaleźć promotora (opiekuna pracy), który będzie sprawował naukową pieczę nad pracą. Najczęściej zdarza się tak, że promotor pracy magisterskiej proponuje napisanie doktoratu. Jeśli jednak tak się nie stanie, należy znaleźć promotora na własną rękę (o poszukiwaniu promotora będę pisał później).

Jeśli promotor wyrazi zgodę na podjęcie się opieki, można zacząć pracę and dysertacją. Po napisaniu koncepcji (lub dwóch teoretycznych rozdziałów i wstępu) występuje się do Rady Wydziału z prośbą o otwarcie przewodu doktorskiego. Rada Wydziału po pozytywnej decyzji wyznacza recenzentów. Teraz wystarczy pisać dalej, przeprowadzić badania i zdać takie same egzaminy, jak w przypadku pierwszej drogi (z dyscypliny podstawowej, dodatkowej, języka obcego nowożytnego).

Po pozytywnym zdaniu egzaminów przychodzi czas na publiczną obronę pracy. W tym przypadku doktorant nie prowadzi zajęć, nie musi też brać udziału w zajęciach z programu studiów. Jedynym problemem jest uiszczenie opłaty (po zdanym egzaminie doktorskim) w wysokości około 10000 zł (jest to opłata za otwarcie przewodu, wynagrodzenie dla promotora i recenzentów itd.)